Fransa Turistik Vize İşlemleri

Fransa’ya turistik amaçlı seyahat etmek hemen herkesin hayalidir. Bu hayalini gerçekleştirmek isteyen kişiler Fransa turistik vizesine başvurmaları gerekmektedir. Fransa Shengen Bölgesine dahil olduğu için alacağınız vize Shengen statüsündedir. Yani Fransa Shengen vizesiyle diğer 26 Shengen ülkesine de seyahat süreniz boyunca geçiş yapabilirsiniz. Bu ülkeler Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, İsviçre, İzlanda ve Norveç’tir.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi kişilerin vize alması gerekmektedir. Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 3 ayı geçmeyen seyahatleri için Fransa vizesi almalarına gerek yoktur.

Fransa Vize Başvuru Adımları

Fransa’ya turistik amaçlı başvuru yapmak isteyen TC vatandaşları öncelikle gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalılardır. Daha sonra başvuru formunun çıktısını alıp evrak dosyasına eklemelilerdir. Tüm evraklar hazırlandıktan sonra Fransa Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize ofislerinin web sitelerinden randevu alınmalıdır. Randevu tarihinde başvuru merkezinde bulunmanız gerekmektedir. Daha önceden(son 5 yıl içinde) Shengen vizesi almayan başvuru sahipleri vize ofisinde parmak izi vermek zorundadır. Bu işlem kimlik sahteciliğini önlemek amacıyla yapılmaktadır.Tüm işlemleriniz tamamlandıktan sonra vizenizin sonuçlanmasını beklemelisiniz. Fransa Turistik vizesi 5 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vizeniz sonuçlandığında tarafınıza bilgilendirme yapılır. Pasaportunuzu vize ofislerinden teslim almanız gerekmektedir.

Fransa Turistik Vize Evrakları

 • Başvuru Formu: Fransa vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Minimum 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
 • Uçak rezervasyonu ,
 • Otel rezervasyonu ,
 • Seyahat sağlık sigortası ,
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgah (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise: SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

Fransa Turistik Vize Randevusu

Kısa süreli Fransa turistik vize başvurularınızda Fransa Konsolosluğunun yetkili vize ofislerinin web siteleri üzerinden randevu alabilirsiniz. Randevu gününde başvuru merkezinde parmak iziniz alınacaktır. Daha önceden Avusturya dışındaki bir Shengen ülkesinden vize alıp parmak izi verdiyseniz parmak izi vermeniz gerekmemektedir. Fransa turistik vizesi genellikle 5 iş günü içinde sonuçlanır ancak bu süre Fransa Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı  olarak değişiklik gösterebilir.Bir aksilik yaşamamak için Fransa turistik vize başvurularınızı seyahat tarihinize 1 ay kala başlatmanız tavsiye edilmektedir.